Великий Гетьман: 425 років від дня народження Богдана Хмельницького.

0
151
Переглядів

 

Богдан Хмельницький — Гетьман Війська Запорозького, талановитий воєначальник і полководець, який отримав ряд великих перемог, що увійшли в історію. Саме за його гетьманства Україна розпочинає відлік як держава.
Про життя Богдана Хмельницького до 1647 року відомо дуже мало. Місцем народження вважається Чигирин,хутір Суботів (сучасна Черкаська обл.) як дату народження вказують (27 грудня 1595 (6 січня 1596року). Освіту здобув у Львівській єзуїтській колегії . Вступивши до реєстрового козацтва, Хмельницький під час одного з боїв під Москвою врятував королевича Владислава, і потім той завжди прихильно до нього ставився. Повернувшись на батьківщину, брав участь у польсько-османській війні 1620—1621 років, під час якої в битві під Цецорою батько й син Хмельницькі потрапили у османський полон. 2 роки важкого рабства для Хмельницького не пройшли даремно: вивчивши досконало турецьку і татарську мови, він зважується на втечу. Повернувшись до Суботова, був зарахований в реєстрове козацтво.
Богданові вдалося закласти фундамент Гетьманщини. А ще – зосередитися на тому, щоб звільнити та об’єднати українські території, де проживали етнічні українці. Втім, амбітна гетьманська політична програма сформувалася не одразу. Спочатку Хмельницький в союзі із татарами блискавично переміг у битвах на Жовтих Водах та під Корсунем. Там йому вдається розбити коронне військо, а двох польських гетьманів узяти у полон.
Це надихнуло українців на подальші масштабні повстання проти польсько-шляхетської влади. Вони прокотилися майже всією територією України. Проте навіть після таких перемог та колосальної підтримки населення Хмельницький ще не думає про Україну як державу.
І лише на початку 1649 року гетьман поставив перед собою мету – звільнити від Речі Посполитої всю територію, де проживали етнічні українці, а також об’єднати її у військово-територіальному устрої Війська Запорозького – початок нової козацько-гетьманської держави закладено. Це змінило історію в Східній та Центральній Європі та розпочала добу відродження української державності.
За Богдана Хмельницького Україна отримала всі ознаки державності. Вперше Хмельницький створює структури, які працюють суто на українську державу. Це власні збройні сили, митна, фінансова, поштова судова служби, внутрішня та зовнішня торгівля. Гроші вже зосереджувалися в державній скарбниці, а не в королівській. А отже, йшли на розвиток молодої держави. Це промовистий показник повноцінного функціонування козацької держави.
За Хмельницького Україна здобула не лише внутрішньополітичне визнання, а й міцно утвердилася на міжнародному рівні. Дипломатію Української держави визнали багато країн світу – Австрійська та Османська імперії, Бранденбурзьке курфюрство, Венеціанська республіка, Шведське королівство, Прусське герцогство, Волоське і Трансільванське князівства, Кримське ханство та інші.
Авторська О.А. Захаренка середня загальноосвітня школа доєднується до  всеукраїнських заходів відзначення цієї дати. У школі вже діє бібліотечна виставка присвячена Б.Хмельницькому,де під час відвідин учнями бібліотеки Галина Григорівна Шармар розповідає про визначну постать в історії України.У кабінеті історії теж діє виставка літератури присвяченій Богдану Хмельницькому,де учні знайомляться із історичною особою.
Класні керівники проводять години спілкування про Великого Гетьмана.
Запланований урок-«круглий стіл» для учнів 9-х- 11-х класів,після якого учні самостіно підготують окремий допис для сайту школи.
Виховні години та уроки козацької звитяги,уроки-диспути,книжкові виставки – усі ці заходи спрямовані на виховання патріотизму та на знак пошани до постаті Богдана Хмельницького  за його вагомий історичний внесок та ідеєю розбудови  України!

 

ЗАЛИШТЕ ВІДГУК

Напишіть свій коментар
Введіть своє ім'я